U uži izbor ušlo je sledećih šest romana:
„Veliki rat”, Aleksandar Gatalica - Mono i Manjana
Roman daje nov pogled na događaje u Prvom svetskom ratu iz vizure modernog pripovedanja. Počinje kada na obdukcioni sto doktora Mehmeda Graha u Sarajevu stižu tela Franca Ferdinanda i njegove supruge.
”Posmrtna maska”, Laslo Blašković - Arhipelag
Potomak pikarske loze književnih junaka, stare pet vekova, kreće na put iz Novog Sada, mesta lične istorije, tamo se uvek i vraća. Vodi nas kroz život gradova u „kojima nije živeo”.
„Zoja”, Mira Otašević - Geopoetika
U romanu se kroz sudbine žena, koje vezuje na različite načine bavljenje fotografijom prelama dvadeseti vek. Privid pariskog spokoja s početka dvadesetog veka, preko Drugog svetskog rata, pobune 1968, Bliskog istoka, do jugoslovenske tragedije.
„Veprovo srce”, Drago Kekanović - Srpska Književna Zadruga
Tri lovca na vepra, u zabačenoj slavonskoj šumi u septembru i oktobru 1991. godine, toliko su zaslepljena lovačkom strašću, da odbacuju činjenice o ratu i raspadu zemlje. Svaki će od njih će to odbacivanje platiti.
„Nesreća i stvarne potrebe', Ivančica Đerić - Rende
Početak rata 1992. godine zaustavlja karijeru mlade crtačice stripa Une.
Njeno autorsko delo živi na Balkanu kao dnevnik jedne generacije. Jedan plakat pokreće lavinu događaja, koji razrešenje dobijaju 20 godina kasnije, u Vankuveru.
„Štampar i Veronika”, Katarina Brajović - Oktoiks i Makarije
Roman o Božidaru Vukoviću Podgoričaninu, pioniru srpskog štamparstva, a radnja se odvija između Venecije i Konstantinopolja na toj dramatičnoj raskrsnici 15. i 16. veka. Ljubavna istorija mladića koji je, mada izgnanik, rešen da se posveti vrlini i uspehu.